Przy wzroście obrotów o około 33 milionów euro, Didimo Zanetti jest obecnie jednym z najważniejszych przedsiębiorstw działających we Włoszech w produkcji kół zębatych. Założona w 1953 roku jako mały warsztat, rozwinęła się na przestrzeni lat, specjalizując się w produkcji walcowych i stożkowych kół zębatych, o prostych i heliakalnych zębach. Przejęcie w 2000 roku, byłego Zanetti Augusto, pozwoliło na wejście również na rynek kół stożkowych o zębach spiralnych. Kolejnym ważnym krokiem w stronę światowego rozwoju, w 2005 roku było otwarcie zakładu w Aprillia (LT).

michele-gualandi
Michele Gualandi, odpowiedzialny za utrzymanie ruchu i produkcję zarówno w Bolonii jak i w Aprilia(LT).

„Obecnie firma – mówi inż. Michele Gualandi, kierownik zakładu i produkcji zarówno w Boloni jak i Aprilia – znajduje się w dwóch zakładach produkcyjnych a mianowicie w Bolonii z produkcją kół zębatych stożkowych, wałów, do których dodano dział szlifierski i dział kół stożkowych o zębach prostych; Aprilla natomiast koncentruje produkcję na kołach walcowych i w większości na stożkowych kołach o prostych zębach. W centrum prowincji Latina odbywa się również cały proces produkcyjny, od otrzymania surowca do gotowego produktu.”.

W celu optymalizacji cyklu produkcyjnego, ta sama firma otwarła w 2008 nowe centrum logistyczne, bliżej Bolonii (niedaleko istniejącego zakładu), w sumie około 200 pracowników oraz flotę na ponad 200 jednostek.

Korzyści płynące z naturalnych preparatów

W tym kontekście, zarząd Didimo Zanetti zawsze przykładał wielką uwagę do ciągłego doskonalenia w zakresie umiejętności technicznych, jak również do ciągłego dostosowywania wyposażenia produkcji na potrzeby coraz bardziej wymagającego rynku kół zębatych oraz, w pewnym sensie, trudnego do zinterpretowania. I to w 2009 roku firma prowadzi pierwsze rozmowy z Bellini Zanica (BG), firmą, która szczyci się czterdziestoletnim doświadczeniem specjalizacji w smarach i chłodziwach dla przemysłu.

Chłodziwo z odnawialnych surowców

Olej Czas cyklu maszyny (min) Zmiana czasu cyklu maszyny (%) Liczba szlifowanych elementów Zmiana elementów na szlifowanie (%) Wszystkie koła zębowe Zmiana wszystkich kół zębatych (%) Przestój na ostrzenie /szt (sec)
Mineralny 9,79 173 6330 31
Roślinny alternatywny 9,38 -4,11 164 -4,93 5984 -5,48 33
Harolbio 9,16 -6,39 222 28,79 7913 25 24
Powyższa tabela pokazuje podsumowanie danych produkcji używanego oleju mineralnego w firmie, porównany z alternatywnych olejem roślinnym i z Harolbio opartego na bazie estrów roślinnych.

„Po pierwszym kontakcie – mówi Gualandi – zdecydowano się na pogłębienie wiedzy na temat olei roślinnych sformułowanych przez Bellini, ponieważ wymiana olei mineralnych była już rozpatrywana. Zdecydowaliśmy, że rozpoczniemy testy na maszynie do cięcia koła stożkowego ze spiralnymi zębami.”.

Zdecydowano więc, aby rozpocząć serię testów, które pozwalają na ocenę ilościową kosztów i korzyści różnych typów produktów dostępnych na rynku, wybranych przez Didimo Zanetti. Więc to było tak, że dział zakupów rozpoczął od zbierania danych dotyczących wydajności alternatywnych chłodziw, w rzeczywistych warunkach pracy. Celem jest sprostanie specyficznym potrzebom: użycie multifunkcjonalnego oleju, lub oba jako olej do cięcia i hydrauliczny, zmniejszenie dymienia, dłuższe życie narzędzi połączone ze zmniejszeniem czasu cyklu realizacji części. W związku z tym, chłodziwa należące do linii Harolbio cechują się szeregiem interesujących zalet technicznych, których wpływ na zdrowie jest znacznie niższy niż w przypadku olei mineralnych. Innymi słowy, znaczące korzyści nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także z punktu widzenia operatora i miejsca pracy, w którym pracuje na co dzień.

przekladnia-zebata
Przekładnia zębata
korona-stozkowo-spiralna
Korona stożkowo-spiralna
kompletny-wal-napedowy
Kompletny wał napędowy

Harolbio w mechanicznej rzeczywiście zapewnia wyższą wydajność narzędzi, dłuższą żywotność maszyn, oprócz zdrowego środowiska pracy, bezzapachowy, wolny od dymów i/lub wycieku oleju. Oznacza to zmniejszenie wytwarzania mgły (w konsekwencji oszczędność na filtrach okapów ssących), zmniejszenie wymiarów zniekształceń części, zwiększenie parametrów skrawania, dobre
wykończenie oraz, ostatnie ale nie mniej ważne, redukcja zużycia energii. Dodatkowo, nie jest już konieczne przeprowadzanie aktualizacji medycznych na pracownikach, ponieważ nie ma już bezpośredniego kontaktu z niebezpiecznymi elementami (dalej mówimy o oleju pochodzenia roślinnego).

Wzrost produkcji, wydajności i jakości

„Zebrane wyniki – mówi Pan Gabriele Montanari, technolog przekładni stożkowych w zakładzie Didimo Zanetti w Bolonii – Pokazują, że Harolbio dostarczył do naszego frezowania obwiedniowego cenną alternatywę o najwyższej wydajności. W szczególności czas cyklu maszyny zmniejszył się o 6,39%, a zużycie narzędzi drastycznie spadło. Pozwala to na zwiększenie liczby elementów obrabianych na szlifierce o wartość równą 25% ze znacznym wzrostem wydajności i obniżenia kosztów całkowitych szlifowania.

Koła zębate, wiórkowanie i szlifowanie

Przy wzroście obrotów o około 33 mln euro, Didimo Zanetti korzysta z dzisiejszych zakładów produkcyjnych w Reno (BO) i Aprilla (LT), w którym pracuje łącznie 200 pracowników i dysponuje flotą maszyn około 200 sztuk. Te ostatnie są w stanie przeprowadzić następujące powyższe operacje
Obróbka Wymiary (mm) Moduł
Koła stożkowe Zęby proste Coniflex 30 – 240 2 – 7
Zęby spiralne Gleason 50 – 550 1 – 10
Zęby spiralne Oerlikon 50 – 550 1 – 10
Koła walcowe Szlifowanie 10 – 400 0.5 – 8
Dłutowanie Fellow 20 – 350 0.5 – 6
Wiórkowanie 20 – 300 0.5 – 8
Szlifowanie zębów 10 – 375 0.5 – 8

Biorąc pod uwagę zachęcające wyniki, celem firmy jest rozszerzenie korzyści na wszystkie aktywne maszyny w obu fabrykach. W chwili pisania tego artykułu, Harolbio jest testowany na maszynie do wiórkowania kół walcowych, a następnym krokiem będzie testowanie redukcji dymu, z oczekiwanymi korzyściami, które będą zgodne z tym co już zostało znalezione.

michele-gualandi
Gabriele Montanari, technik przekładni stożkowych w bolońskiej fabryce Didimo Zanetti

„W skrócie – Montanari podsumowuje – wspomniany produkt będzie stosowany na trzydziestu maszynach obróbczych spiralnych przekładni i 15 maszyn tnących cylindryczne przekładnie w zakładzie w Bolonii, do którego dojdzie jeszcze więcej niż 50 aktywnych obrabiarek w siedzibie Aprilla. Procedura, która będzie sukcesywnie wdrażana gwarantuje na jego zakończenie, ważne korzyści z punktu widzenia optymalizacji procesu jak i jakości produktu. Nie wspominając o aspekcie środowiskowym, które oznacza w 100% zdrowsze i bardziej higieniczne miejsce pracy”.

Bardziej ogólnie, park maszynowy firmy składa się z rozwiązań (wiele z nich nadaje się do automatycznego ładowania przy użyciu ładowarki lub robotów) w tym: frezowania obwiedniowego, wiórkowanie uzębień kół, szlifowanie zębów, cięcie skośne zębów prostych, struganie kół zębatych, urządzenia badawcze. Gama produktów, które dziś Didimo Zanetti w zakładzie w Bolonii, jest w stanie zaoferować jest wyrażone przez cięcie skośne (zwykle o średnicy od 50 do 500 mm we frezowaniu i toczeniu obwiedniowym) jak również wale od 80 do 750mm.

„W fabryce Aprilla natomiast – podsumowuje inż.Gualandi – wytwarzane są walcowe koła zębate o średnicy zewnętrznej od 30m do 400m, z modułami, które generalnie wahają się od minimum 0.5 do 8.”.

Produkty są wykorzystywane przez większość (ok 80%) dla sektora związanego z traktorami i związane innymi maszynami rolniczymi; 15% wytwarzanych produktów wchodzą do maszyn naziemnych. W końcu, pozostała część idzie do specjalnych i niszowych zastosowań.