W dzisiejszych czasach ciężko myślami uciec na trochę od przygnębiających, zamrożonych, zafakturowanych i malejących zamówieniach jak również o postoju na rynku pracy. Jednak jest to całkiem możliwe, zwłaszcza kiedy decydujesz się przyjąć wizję skierowaną zdecydowanie w stronę wysokiej technologii. Tak więc Leghe Leggere Lavorate (LLL), producent mechaniki high-tech, zdecydował się skoncentrować swoje siły technologiczne i zawodowe na jednym z najbardziej obiecujących sektorów ale również najbardziej wymagających w świecie mechaniki, który jednocześnie otwiera przestrzeń na znaczny rozwój: sektor biomedyczny.

Wzrost patrzy na Zachód

„Rynek biomedyczny rośnie bardziej niż kiedykolwiek, 60% naszych obrotów pochodzi z tego sektora – wyjaśnia David Pizzamiglio, dyrektor zarządu w Mediolanie – Jest to procentowy przyrost w naszym biznesplanie, który ma coraz ważniejszą rolę, przyciągając zarówno inwestycje w sprzęt jak również w HR”.

Pozostałe 40% obrotu całkowitego przypada na obrót skierowany w stronę Stanów Zjednoczonych. W sytuacji ekonomicznej, która nie jest łatwa we Włoszech, LLL może spokojnie pracować na trzy zmiany, rozszerzając strukturę, a to wszystko dzięki zapotrzebowaniu na wysoką technologię, która pochodzi z US. Biznesplan zakłada, że w ciągu 5 lat LLL będzie się skupiało coraz bardziej na edukacji, jednocześnie podnosząc ogólny profil oferowanych usług.

„Jesteśmy dość szczególni w tym zakresie – wyjaśnia Pizzamiglio – ponieważ oferujemy cały cykl produkcyjny związany z produktem biomedycznym od początkowego projektu do pakowania gotowego produktu, więc klient może do nas przyjść z bardzo dobrym pomysłem i wyjść z produktem oznaczonym znakiem CE”.

michele-gualandi
David Pazzamiglio – dyrektor zarządu

Aby wesprzeć cały proces produkcyjny, firma Buccinasco ma wydział inżynierski, obróbki i wykończenia, „który jest najbardziej problematyczny dla osób pracujących w tym sektorze. – podkreśla David Pizzamiglio – i między innymi, posiada jedną z trzech pomieszczeń we Włoszech, typu clean room klasy ISO 5”. Kontrola produkcji jest wykonywana zgodnie z normami ISO tak jak w przypadku sektora medycznego. „To co nas najbardziej wyróżnia – podkreśla dyrektor LLL – jest to, że w całej strukturze, nasz klient może zdecydować co kupuje, czy jeden lub więcej etapów produkcji czy cały, pełny cykl”.

We współpracy jest lepiej

„Klientami firmy są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa z branży medycznej, które produkują materiały wszczepialne […] W dziedzinie ortopedii specjalizujemy się w złamaniach kości długich i kręgosłupa. Produkujemy wszystkie szczegóły, które pozostają do końca życia w ciele człowieka” – wyjaśnia Pizzamiglio. Materiałem zwykle stosowanym jest tytan, we wszystkich stopniach, od 1 do 5, które jest wybierane do określonej aplikacji. Razem z wprowadzeniem wszelkich LLL produktów, zapewniamy wszystkie wymagane szkolenia razem z badaniami i testami, które są normalnie przeprowadzane na Wydziale Inżynierii Budowlanej na Politechnice w Mediolanie. Współpraca z instytucjami badawczymi jest rzeczywiście ważnym elementem rozwoju firmy, za pomocą narzędzia ATI, tymczasowych stowarzyszeń biznesowych, jest to możliwe, żeby skutecznie połączyć firmy i instytucje. W sektorze ortopedii biomedycznej, protezy dla kręgosłupa stanowią rynek, który rośnie najszybciej. „Dążymy do znalezienia rozwiązania, które może poprawić dostępność metod leczenia problemów z kręgosłupem. – zaznacza David Pizzamigilio – Ścieżka produktu dostępnego na rynku jest dość długa i skomplikowana, zależy od kontroli i pozwoleń wymaganych przez podmioty instytucjonalne, które zaświadczą o przydatności proponowanych rozwiązań. Jest to projekt badawczy, który robimy razem z akademickimi instytutami badawczymi, który powinien doprowadzić do rozwiązań, które są automatycznie korzystne, chirurgicznie łatwo dostępne i szybkie w użyciu. Ambitny cel, do którego uważam, że cały czas dążymy”.

Wszystkie niezbędne technologie

Aby utrzymać pozycję i zdolność wzrostu w wysoko wymagającym przemyśle, takim jak biomedyczny, LLL stale inwestuje w technologie i kontrole produkcji. Produkcja odbywa się w pomieszczeniach, które imponują czystością i natychmiast kojarzą się ze sterylnym środowiskiem, można również odczuć przemyślane rozmieszczenie maszyn. Pierwsze wrażenie robi zakątek Szwajcarii koło Mediolanu, wrażenie jest wzmocnione przez obecność 35 szwajcarskich tokarek Tornos, które stanowią postawę struktury produkcji. Dodatkowo znajduje się tam 5–cio osiowe centrum obróbcze, system do anodowania błyszczącego i matowego tytanu, elektropolerowanie i pasywacja, zintegrowana frezarko-tokarka CAD-CAM i pierwszy we Włoszech 5-cio osiowy DEA wysokiej wydajności, pracujący w kontrolowanej atmosferze.
„Pokój metrologii jest sercem naszego sektora produkcyjnego. – wyjaśnia Pizzamiglio – Sterowanie procesem, a także ostateczna kontrola odbywa się za pomocą nowoczesnych i zaawansowanych narzędzi metrologicznych, takich jak optycznocyfrowe systemy, które umożliwiają skanowanie obrabianych przedmiotów oraz pomiar z maksymalną dopuszczalną niepewnością wynoszącą mniej niż jeden mikron”. Przyrządy kontrolne są podłączone do komputerów do analizy
statystycznej procesu poprzez oprogramowanie SPC, a zgłaszanie kolejnych partii produkcyjnych gwarantuje możliwość identyfikacji w czasie produkcji. Wszystko to jest uzupełniane przez cyfrowe mikroskopy, profilowe projektory, testery twardości, chropowatości i inne tradycyjne instrumenty do kontroli. „Myślę, że nie będę zarozumiały, jeżeli powiem, że w tej chwili jesteśmy we Włoszech podwykonawcą z najbardziej zaawansowaną specjalizacją w tym sektorze. – Mówi David Pizzamiglio – Oczywiście, istnieją wykonawcy, którzy mogą zrobić tego rodzaju pracę ale nie ma innej firmy, która może zaoferować cały proces produkcyjny od projektu do sterylnej sali operacyjnej, z możliwością oferowania nawet pojedynczego segmentu procesu obróbczego”.

Zielone rozwiązanie

Tytan jest najczęstszym materiałem obrabianym w LLL. Razem ze wzrostem produkcji komponentów dla świata medycznego, w ciągu ostatnich piętnastu lat, firma z siedzibą w Mediolanie zdobyła i rozwinęła wysoce zaawansowany know-how w zakresie obróbki tytanu. i jest w pełni świadomy, że jednym z najważniejszych problemów w obróbce tytanu jest ogień. Organizacja przestrzeni produkcyjnej LLL kieruje się poczuciem racjonalności i efektywności działań. „To dlatego, że podczas obróbki – wyjaśnia Pizzamiglio – jeśli narzędzie się zepsuje, temperatura obrabianej powierzchni dochodzi do punktu w którym opary chłodziwa mogą się zapalić. Problem ten wzrasta poprzez obecność próżni w maszynie, która usuwa mgłę. Rozchodzenie się płomienia, łączy się z katastrofalnymi skutkami dla maszyn. „Chłodziwo ma tutaj decydujące znaczenie w tego typu pracy – podkreśla dyrektor LLL – i przy użyciu naturalnych produktów podnieśliśmy znacznie punkt zapłonu do 341°C”. LLL wybrał dla swoich maszyn linię produktów roślinnych Harolbio Bellini, firmy z Zanica, koło Bergamo, specjalizującą się w chłodziwach i olejach przemysłowych, która w ostatnich latach uzyskała pozycję lidera w produkcji i rozwoju produktów pochodzenia naturalnego. „Harolbio Bellini pozwoliło nam na kolejny krok w wydajność – mówi David Pizzamiglio – cele, które musi osiągnąć odpowiednie chłodziwo są różne. Musi zapewnić odpowiednie chłodzenie do obróbki tytanu, który zazwyczaj dochodzi do bardzo wysokich temperatur i dlatego wymaga odpowiedniego chłodzenia. Ściśle związaną funkcją jest to, że środek chłodzący musi zapewnić dobre uszczelnienie i żywotność narzędzi, które są narażone na znaczne naprężenia, a w przypadku pęknięcia mogą powodować problemy z płomieniem. Co więcej, i jest to bardzo ważne dla nas, oprócz zalet związanych z wydajnością tego typu chłodziwa, pozwala na wyższy standard w zakresie higieny, zdrowia – podstawa naszej produkcji – oraz elementu wspierającego decyzję jednostek certyfikujących”.

Harolbio łączy wydajność i higienę środowiska

Dziś LLL wykorzystuje tylko naturalne oleje. „To decyzja podjęta kilka lat temu, która pasuje do naszego zielonego podejścia. – umówi Pizzamiglio – Przykładamy wielką wagę do wpływu naszych produktów na środowisko i oleje naturalne pozwalają nam utrzymać nas w tej perspektywie”. Odtąd LLL pozostało przy naturalnych produktach i dziś dzięki Bellini mają dostęp do szerokiej gamy naturalnych produktów zarówno do obróbki metali jak i smarów przemysłowych. Zwłaszcza linia Harolbio marki Bellini, wykorzystywana przez LLL w obróbce tytanu, została sformułowana z odnawialnych i biodegradowalnych źródeł. Są to naturalne produkty, które zapewniają większą stabilność utleniania, doskonałą smarowość z powodu niższego o 30% współczynnika tarcia, są w 90% biodegradowalne i wolne od ropopochodnych substancji, potencjalnie rakotwórczych dla ludzi. Ale przede wszystkim mają bardzo wysoki punkt zapłonu, którego nie ma w żadnej innej technologii, a jest to przewaga związana z pozytywnymi efektami w zarządzaniu higieną pracy jak i środowiskiem.

Te cechy są odzwierciedleniem intensywnych badań, które Bellini prowadziła we współpracy z uczelniami, instytucjami opieki zdrowotnej, korporacji, aby dojść do chłodziwa które łączy szacunek do zdrowia, jak i do środowiska. Rezultatem jest linia produktów, która nie tylko ma lepsze osiągi w pracy, dłuższą żywotność niż konwencjonalne oleje mineralne, posiada najlepsze osiągi w najbardziej skomplikowanych obróbkach, jak również pozwala na lepsze zarządzanie zużyciem narzędzi. Praktyczna demonstracja osiągnięcia tych celów jest wynikiem badań które firma z Zanicy przeprowadziła we współpracy z czterema innymi firmami z branży obróbki metali, wspieranej przez region Lombardia w ramach projektu Driande Aziona Dafne. Wyniki badań wskazują na zmniejszenie zużycia narzędzi o 40% w porównaniu z olejem mineralnym i zmniejszenie zużycia narzędzi o około 4%. „Jeżeli wziąć pod uwagę, że te wyniki towarzyszą również wzrostowi jakości obróbki powierzchni oraz wzrost ogólnej wydajności obrabiarek – podsumowuje David Pizzamiglio – wtedy zrozumiesz, dlaczego dla nas Harolbio to jest doskonały wybór”.